223MPW400K
Illinois Capacitor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 223MPW400K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 223MPW400K with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 223MPW400K |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP FILM 0.022UF 400VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.80 | $0.611 | $0.437 | $0.338 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $0.291 | $0.273 | $0.259 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 400V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 220V |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 0.276" Dia x 0.571" L (7.00mm x 14.50mm) |
| Series: | MPW |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Other Names: | 1572-1364 223MPW400K-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Low ESR |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8.038 Ohms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 0.022µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial |
| Capacitance: | 0.022µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 223MPW400K, use the request quote form to request 223MPW400K pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 223MPW400K.The price and lead time for 223MPW400K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 223MPW400K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
