25TTS08STRR
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 25TTS08STRR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 25TTS08STRR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 25TTS08STRR |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | SCR PHASE CONT 800V 25A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.25V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 800V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2V |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | - |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | SCR 800V 25A Standard Recovery Surface Mount D2PAK |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 25A |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 16A |
| Current - Off State (Max): | 500µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 350A @ 50Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 45mA |
| Base Part Number: | 25TTS*S |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 25TTS08STRR, use the request quote form to request 25TTS08STRR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 25TTS08STRR.The price and lead time for 25TTS08STRR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 25TTS08STRR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

