2N3055
Central Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2N3055 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2N3055 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2N3055 |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor |
| Description | THROUGH-HOLE TRANSISTOR-SMALL SI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 220 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.128 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 70V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 3V @ 3.3A, 10A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-3 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 115W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-204AA, TO-3 |
| Other Names: | 2N3055 PBFREE 2N3055CS |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 2.5MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 70V 15A 2.5MHz 115W Through Hole TO-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 20 @ 4A, 4V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 700µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 15A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 2N3055, use the request quote form to request 2N3055 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2N3055.The price and lead time for 2N3055 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2N3055.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


