2N4338-E3
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2N4338-E3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2N4338-E3 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2N4338-E3 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 50V 600UA TO-206AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id: | 300mV @ 100nA |
|---|---|
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS): | 50V |
| Supplier Device Package: | TO-206AA (TO-18) |
| Series: | - |
| Power - Max: | 300mW |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 7pF @ 15V |
| FET Type: | N-Channel |
| Detailed Description: | JFET N-Channel 50V 300mW Through Hole TO-206AA (TO-18) |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0): | 200µA @ 15V |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 2N4338-E3, use the request quote form to request 2N4338-E3 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2N4338-E3.The price and lead time for 2N4338-E3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2N4338-E3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




