2N4401-AP
Micro Commercial Components (MCC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2N4401-AP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2N4401-AP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2N4401-AP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | TRANS NPN 40V TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.19 | $0.178 | $0.162 | $0.117 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.069 | $0.057 | $0.039 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 40V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 750mV @ 50mA, 500mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-92 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 600mW |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Other Names: | 2N4401-APCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 250MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 40V 250MHz 600mW Through Hole TO-92 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 100 @ 150mA, 1V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | - |
| Base Part Number: | 2N4401 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 2N4401-AP, use the request quote form to request 2N4401-AP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2N4401-AP.The price and lead time for 2N4401-AP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2N4401-AP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
