2SB1383
Sanken Electric Co., Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2SB1383 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2SB1383 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2SB1383 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Description | TRANS PNP DARL 120V 25A TO3P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.47 | $3.99 | $3.591 | $3.272 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $2.953 | $2.649 | $2.234 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 120V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.8V @ 24mA, 12A |
| Transistor Type: | PNP - Darlington |
| Supplier Device Package: | TO-3P |
| Series: | - |
| Power - Max: | 120W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Other Names: | 2SB1383 DK |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | 50MHz |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor PNP - Darlington 120V 25A 50MHz 120W Through Hole TO-3P |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 2000 @ 12A, 4V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 10µA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 25A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 2SB1383, use the request quote form to request 2SB1383 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2SB1383.The price and lead time for 2SB1383 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2SB1383.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




