30-00872
Tensility International Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30-00872 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30-00872 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 30-00872 |
|---|---|
| Manufacturer | Tensility International Corporation |
| Description | CBL 4CON 26/28AWG SHLD BLK 153M |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $267.00 | $237.334 | $215.083 | $200.25 | $192.833 | |
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 26 AWG, 28 AWG |
|---|---|
| Voltage: | 30V |
| Usage: | - |
| Shield Type: | Foil, Braid |
| Shield Material: | Aluminum; Copper, Tinned |
| Shield Coverage: | 100%, 65% |
| Series: | - |
| Ratings: | UL Style 2725 |
| Other Names: | T1385-153 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Number of Conductors: | 4 (1 Pair Twisted) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Length: | 500.0' (152.4m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Jacket Color: | Black |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0354" (0.900mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.169" (4.29mm) |
| Features: | Drain Wire |
| Detailed Description: | 4 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable Black 26 AWG, 28 AWG Foil, Braid 500.0' (152.4m) |
| Conductor Strand: | 7/0.0063", 7/0.0051" |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Insulation: | High Density Polyethylene (HDPE), Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 30-00872, use the request quote form to request 30-00872 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30-00872.The price and lead time for 30-00872 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 30-00872.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



