306DER2R5SKW
Illinois Capacitor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 306DER2R5SKW with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 306DER2R5SKW with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 306DER2R5SKW |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP 30F -20%, +50% 2.5V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1600 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.226 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 2.5V |
|---|---|
| Tolerance: | -20%, +50% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Series: | DER |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 70°C |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.240" (31.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 40 mOhm |
| Detailed Description: | 30F (EDLC) Supercapacitor 2.5V Radial, Can 40 mOhm 1000 Hrs @ 70°C |
| Capacitance: | 30F |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 306DER2R5SKW, use the request quote form to request 306DER2R5SKW pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 306DER2R5SKW.The price and lead time for 306DER2R5SKW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 306DER2R5SKW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


