30CTQ045STRL
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30CTQ045STRL with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30CTQ045STRL with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 30CTQ045STRL |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 620mV @ 15A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | VS-30CTQ045STRL VS-30CTQ045STRL-ND VS30CTQ045STRL VS30CTQ045STRL-ND |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2mA @ 45V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 15A |
| Base Part Number: | 30CTQ045S |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 30CTQ045STRL, use the request quote form to request 30CTQ045STRL pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30CTQ045STRL.The price and lead time for 30CTQ045STRL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 30CTQ045STRL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
