30R135UPR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 30R135UPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 30R135UPR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 30R135UPR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | 4000 pcs | 6000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.213 | $0.209 | $0.205 | $0.198 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 30V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 7.3s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 30R |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 130 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 40 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 030R0135WR 030R0135WR-ND 30R135UPR-ND F1979TB R30R135 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.35A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 2.7A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.35A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 30R135UPR, use the request quote form to request 30R135UPR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 30R135UPR.The price and lead time for 30R135UPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 30R135UPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


