39-01-2200
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 39-01-2200 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 39-01-2200 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 39-01-2200 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN RECEPT 20POS DUAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.76 | $0.667 | $0.628 | $0.602 | $0.576 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.523 | $0.471 | $0.419 | $0.379 | ||
Specifications
Data sheet
| Series: | Mini-Fit Jr 5557 |
|---|---|
| Row Spacing: | 0.165" (4.20mm) |
| Pitch: | 0.165" (4.20mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 0039-01-2200 0039-01-2200-P 0039012200 0039012200-P 39-01-2200-ND 39-01-2200-P 39012200 39012200-P 5557-20R WM3709 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 20 |
| Note: | Contacts Not Included |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Detailed Description: | 20 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.165" (4.20mm) |
| Contact Type: | Female Socket |
| Contact Termination: | Crimp |
| Connector Type: | Receptacle |
| Color: | Natural |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 39-01-2200, use the request quote form to request 39-01-2200 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 39-01-2200.The price and lead time for 39-01-2200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 39-01-2200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
