40MT160PB
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 40MT160PB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 40MT160PB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 40MT160PB |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE BRDG 3PHS 1600V 45A INTPK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 1.6kV |
|---|---|
| Technology: | Standard |
| Supplier Device Package: | 7-MTPB |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 7-MTPB |
| Other Names: | *40MT160PB VS-40MT160PB VS-40MT160PB-ND VS40MT160PB VS40MT160PB-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Three Phase |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6kV Through Hole 7-MTPB |
| Current - Average Rectified (Io): | 45A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 40MT160PB, use the request quote form to request 40MT160PB pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 40MT160PB.The price and lead time for 40MT160PB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 40MT160PB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





