420LSQ3300M77X96
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 420LSQ3300M77X96 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 420LSQ3300M77X96 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 420LSQ3300M77X96 |
|---|---|
| Manufacturer | Rubycon |
| Description | SCREW TERMINAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $64.717 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 420V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 3.031" Dia (77.00mm) |
| Series: | LSQ |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 46 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 1.236" (31.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 3.898" (99.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 3300µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 3300µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 420LSQ3300M77X96, use the request quote form to request 420LSQ3300M77X96 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 420LSQ3300M77X96.The price and lead time for 420LSQ3300M77X96 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 420LSQ3300M77X96.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



