4312.0013
Schurter
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4312.0013 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 4312.0013 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 4312.0013 |
|---|---|
| Manufacturer | Schurter |
| Description | 4761/4762 APPLIANCE COUPLER SET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 50 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $37.10 | $31.647 | $27.282 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - UL: | 250VAC |
|---|---|
| Voltage - IEC: | 250VAC |
| Termination: | Solder |
| Switch Features: | - |
| Series: | 4761 |
| Panel Thickness: | 0.236" (6.00mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 41.95mm x 33.95mm |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 486-4922 |
| Number of Positions: | 3 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Flange |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Fuse Holder, Drawer: | - |
| Fuse: | No |
| Filter Type: | Unfiltered - Commercial |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320 (S16 Variant) Panel Mount, Flange |
| Current - UL: | 15A |
| Current - IEC: | 10A |
| Connector Type: | Receptacle, Male Blades |
| Connector Style: | IEC 320 (S16 Variant) |
| Approvals: | cURus, ENEC |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 4312.0013, use the request quote form to request 4312.0013 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 4312.0013.The price and lead time for 4312.0013 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 4312.0013.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



