46557-2545
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 46557-2545 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 46557-2545 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 46557-2545 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN FML 80POS 4ROWS GOLD SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 210 pcs | 420 pcs | 630 pcs | 1050 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.233 | $7.343 | $6.898 | $6.097 | ||
Specifications
Data sheet
| Series: | SEARAY 46557 |
|---|---|
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 046557-2545 046557-2545-C 0465572545 0465572545-C 46557-2545-C 46557-2545-ND 465572545 465572545-C WM4961TR |
| Number of Rows: | 4 |
| Number of Positions: | 80 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights: | 10mm, 10.5mm, 11mm, 11.5mm, 12.5mm, 13mm, 15mm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.317" (8.05mm) |
| Features: | Board Guide |
| Detailed Description: | 80 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | High Density Array, Female |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 46557-2545, use the request quote form to request 46557-2545 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 46557-2545.The price and lead time for 46557-2545 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 46557-2545.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


