4671
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4671 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 4671 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 4671 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 8.2MH 100MA 46 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.560" Dia x 0.875" L (14.22mm x 22.22mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | 4600 |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 83 @ 252kHz |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Other Names: | 4671JW |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Iron |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Inductance: | 8.2mH |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 940kHz |
| Detailed Description: | 8.2mH Unshielded Wirewound Inductor 100mA 46 Ohm Max Axial |
| DC Resistance (DCR): | 46 Ohm Max |
| Current Rating: | 100mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 4671, use the request quote form to request 4671 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 4671.The price and lead time for 4671 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 4671.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


