520973-2
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 520973-2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 520973-2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 520973-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN QC RCPT 16-20AWG 0.187 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.29 | $0.275 | $0.235 | $0.206 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $0.191 | $0.169 | $0.162 | $0.132 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Brass |
|---|---|
| Voltage: | 16-20 AWG |
| Termination: | Crimp |
| Tab Thickness: | 0.187" (4.75mm) |
| Tab Length: | 0.020" (0.51mm) |
| Stud/Tab Size: | - |
| Signal Lines: | Fully Insulated |
| Series: | Ultrapod |
| RoHS Status: | Cut Tape (CT) |
| Other Names: | A103920CT |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 520973-2 |
| Frequency - Max: | Female |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 16-20 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
| Description: | CONN QC RCPT 16-20AWG 0.187 |
| Contents: | 0.090" ~ 0.130" (2.29mm ~ 3.30mm) |
| Contact Finish Thickness: | Tin |
| Color: | Natural |
| Board Size: | Standard |
| Bend Radius: | 1.085" (27.56mm) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 520973-2, use the request quote form to request 520973-2 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 520973-2.The price and lead time for 520973-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 520973-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

