53242-5
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 53242-5 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 53242-5 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 53242-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN SPADE TERM 16-22AWG #10 RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.46 | $0.435 | $0.392 | $0.348 | $0.334 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.305 | $0.29 | $0.239 | $0.218 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 16-22 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.294" (7.47mm) |
| Tongue Inside Opening: | 0.190" (4.83mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Spring, Snap |
| Stud/Tab Size: | 10 Stud |
| Series: | Plasti-Grip |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 53242-5-ND A136254 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Length - Termination: | 0.465" (11.81mm) |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.281" (7.14mm) |
| Length - Overall: | 0.969" (24.60mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.150" ~ 0.200" (3.81mm ~ 5.08mm) |
| Insulation: | Insulated |
| Features: | Serrated Termination |
| Detailed Description: | Red 10 Stud Spade Terminal Connector Crimp 16-22 AWG |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | Red |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 53242-5, use the request quote form to request 53242-5 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 53242-5.The price and lead time for 53242-5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 53242-5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

