55679-2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 55679-2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 55679-2 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 55679-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN RING FLAT 6AWG #1/4 CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.31 | $1.154 | $1.086 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $1.041 | $0.996 | $0.905 | |||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 6 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.398" (10.11mm) |
| Thickness: | 0.045" (1.14mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Flat Sided |
| Stud/Tab Size: | 1/4 Stud |
| Series: | Plasti-Grip |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Other Names: | 556792 A28245CT |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Length - Overall: | 1.846" (46.89mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.450" (11.43mm) |
| Insulation: | Insulated |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Ring Terminal Connector 1/4 Stud Flat Sided 6 AWG Crimp |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | Blue |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 55679-2, use the request quote form to request 55679-2 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 55679-2.The price and lead time for 55679-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 55679-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


