55C
VCC (Visual Communications Company)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 55C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 55C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 55C |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 55V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 55V |
|---|---|
| Type: | Incandescent |
| Series: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lens Style: | Round with Flat Top |
| Lens Size: | T-2 |
| Lead Style: | Telephone Slide Base |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Incandescent Lamp Clear 55V Round with Flat Top, T-2 Telephone Slide Base |
| Color: | Clear |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 55C, use the request quote form to request 55C pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 55C.The price and lead time for 55C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 55C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



