56T300C
Murata Power Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 56T300C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 56T300C with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 56T300C |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions |
| Description | CURR SENSE XFMR 10A T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 25 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.58 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.013 lb (5.70g) |
|---|---|
| Type: | Non-Invasive (Solid Core) |
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.350" W (16.79mm x 8.89mm) |
| Series: | 5600 |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.795" (20.19mm) |
| Frequency Range: | 20kHz ~ 200kHz |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Detailed Description: | 10A Current Sense Transformer 20kHz ~ 200kHz 5.73 Ohm Primary, 8.59 Ohm Secondary Through Hole |
| DC Resistance (DCR): | 5.73 Ohm Primary, 8.59 Ohm Secondary |
| Current Ratio: | 300CT:1 |
| Current Rating: | 10A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 56T300C, use the request quote form to request 56T300C pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 56T300C.The price and lead time for 56T300C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 56T300C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




