59600000005
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 59600000005 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 59600000005 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 59600000005 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | ACS 250V HOLDER 596 SERIES |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage: | 250V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | 596 |
| Orientation: | - |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | PCB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuseholder Type: | Holder |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Fuse Size: | 5mm x 20mm |
| For Use With/Related Products: | 5mm x 20mm |
| Detailed Description: | Fuse Holder 6.3A 250V 1 Circuit Cartridge PCB |
| Current Rating: | 6.3A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Tin |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 59600000005, use the request quote form to request 59600000005 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 59600000005.The price and lead time for 59600000005 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 59600000005.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




