60CTQ045
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 60CTQ045 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 60CTQ045 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 60CTQ045 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 560mV @ 30A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 45V |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | *60CTQ045 VS-60CTQ045 VS-60CTQ045-ND VS60CTQ045 VS60CTQ045-ND |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2mA @ 45V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 30A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 60CTQ045, use the request quote form to request 60CTQ045 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 60CTQ045.The price and lead time for 60CTQ045 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 60CTQ045.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


