628-40AB
Wakefield-Vette
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 628-40AB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 628-40AB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 628-40AB |
|---|---|
| Manufacturer | Wakefield-Vette |
| Description | HEATSINK CPU 43MM SQ BLK H=.4" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.66 | $1.574 | $1.532 | $1.491 | $1.408 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.325 | $1.242 | $1.159 | $1.118 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Top Mount |
|---|---|
| Thermal Resistance @ Natural: | 4°C/W @ 300 LFM |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 2.5W @ 30°C |
| Size, Supplied: | - |
| Shielding: | 1.750" (44.45mm) |
| Shape: | Square, Pin Fins |
| Series: | 628 |
| Product Type: | Black Anodized |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 0.400" (10.16mm) |
| Other Names: | 345-1061 62840AB |
| Material Thickness: | 1.700" (43.18mm) |
| Material Finish: | - |
| Material: | Aluminum |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 628-40AB |
| Height Off Base (Height of Fin): | Thermal Tape, Adhesive (Not Included) |
| Expanded Description: | Heat Sink Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) Aluminum 2.5W @ 30°C Top Mount |
| Description: | HEATSINK CPU 43MM SQ BLK H=.4" |
| Attachment Method: | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 628-40AB, use the request quote form to request 628-40AB pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 628-40AB.The price and lead time for 628-40AB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 628-40AB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

