63707-1
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 63707-1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 63707-1 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 63707-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN RING CIRC 14-18AWG CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 54000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.107 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 14-18 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.470" (11.94mm) |
| Thickness: | 0.025" (0.64mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Circular |
| Stud/Tab Size: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Length - Overall: | 0.940" (23.88mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.085" ~ 0.140" (2.16mm ~ 3.56mm) |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Features: | External Teeth, Serrated Termination |
| Detailed Description: | Ring Terminal Connector Circular 14-18 AWG Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | - |
| Color: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 63707-1, use the request quote form to request 63707-1 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 63707-1.The price and lead time for 63707-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 63707-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


