70F181AF
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 70F181AF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 70F181AF with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 70F181AF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 180MH 41MA 374 OHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.520" Dia x 0.880" L (13.21mm x 22.35mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | 70F |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 51 @ 25kHz |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 25kHz |
| Inductance: | 180mH |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 75kHz |
| Detailed Description: | 180mH Unshielded Wirewound Inductor 41mA 374 Ohm Max Axial |
| DC Resistance (DCR): | 374 Ohm Max |
| Current Rating: | 41mA |
| Current - Saturation: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 70F181AF, use the request quote form to request 70F181AF pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 70F181AF.The price and lead time for 70F181AF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 70F181AF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

