70LEB
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 70LEB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 70LEB with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 70LEB |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE 70A USA>LET CYLINDRICAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $69.444 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 130V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 130V |
| Size / Dimension: | 0.280" Dia x 1.866" L (7.10mm x 47.40mm) |
| Series: | - |
| Response Time: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Cylindrical, Alarm Indicating |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount |
| Features: | - |
| Current Rating: | - |
| Class: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | - |
| Approvals: | - |
| Applications: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 70LEB, use the request quote form to request 70LEB pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 70LEB.The price and lead time for 70LEB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 70LEB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


