744032150
Wurth Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744032150 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 744032150 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 744032150 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | FIXED IND 15UH 270MA 1 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Wirewound |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | WE-LQ |
| Ratings: | - |
| Q @ Freq: | 35 @ 1MHz |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Other Names: | 732-3056-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Inductance: | 15µH |
| Height - Seated (Max): | 0.091" (2.30mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 16MHz |
| Detailed Description: | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 270mA 1 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| DC Resistance (DCR): | 1 Ohm Max |
| Current Rating: | 270mA |
| Current - Saturation: | 700mA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 744032150, use the request quote form to request 744032150 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 744032150.The price and lead time for 744032150 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 744032150.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
