744235601
Wurth Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744235601 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 744235601 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 744235601 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | CMC 1UH 1.2A 2LN 600 OHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.129 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 60V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | WE-CNSW |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Horizontal, 4 PC Pad |
| Other Names: | 732-4221-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Lines: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance @ Frequency: | 1µH @ 100kHz |
| Impedance @ Frequency: | 600 Ohms @ 100MHz |
| Height (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Filter Type: | Signal Line |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 1µH @ 100kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 600 Ohms @ 100MHz 1.2A DCR 120 mOhm |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 120 mOhm |
| Current Rating (Max): | 1.2A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 744235601, use the request quote form to request 744235601 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 744235601.The price and lead time for 744235601 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 744235601.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
