74VHC374MTCX
Fairchild/ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 74VHC374MTCX with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 74VHC374MTCX with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 74VHC374MTCX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild/ON Semiconductor |
| Description | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.54 | $0.458 | $0.342 | $0.269 | $0.208 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State: | 1 |
|---|---|
| Type: | D-Type |
| Timing: | 8mA, 8mA |
| Shell Style: | 2 V ~ 5.5 V |
| Series: | 74VHC |
| RoHS Status: | Cut Tape (CT) |
| Polarization: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Tri-State, Non-Inverted |
| Output Function: | Positive Edge |
| Output: | Standard |
| Other Names: | 74VHC374MTCXCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 74VHC374MTCX |
| Logic Level - Low: | 4pF |
| Description: | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP |
| Current - Quiescent: | 10.1ns @ 5V, 50pF |
| Current - Output High, Low: | 8 |
| Baud Rates: | 120MHz |
| Access Time: | 4µA |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 74VHC374MTCX, use the request quote form to request 74VHC374MTCX pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74VHC374MTCX.The price and lead time for 74VHC374MTCX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74VHC374MTCX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


