7826-0000PR
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7826-0000PR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7826-0000PR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 7826-0000PR |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN 26POS .1X.1 IDC RIBBON PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.90 | $3.744 | $3.12 | $2.652 | $2.262 | |
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 26 AWG, Stranded; 28 AWG, Solid or Stranded; 30 AWG, Solid |
|---|---|
| Series: | 78XX |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 04547452253920 3M11960 4547452253920 54745225392 7000026987 7826-0000PR-ND 78260000PR JE150319042 Q2564437 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 26 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Feed Through |
| Detailed Description: | 26 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Gray IDC 26 AWG, Stranded; 28 AWG, Solid or Stranded; 30 AWG, Solid Through Hole |
| Contact Finish Thickness: | Flash |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Ribbon Cable, DIP Header |
| Color: | Gray |
| Cable Termination: | IDC |
| Cable Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Board-Side Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 7826-0000PR, use the request quote form to request 7826-0000PR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7826-0000PR.The price and lead time for 7826-0000PR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 7826-0000PR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


