860160278044
Wurth Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 860160278044 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 860160278044 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 860160278044 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | CAP 4700 UF 20% 10 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 300 pcs | 600 pcs | 1500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.734 | $1.517 | $1.445 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 10V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.512" Dia (13.00mm) |
| Series: | WCAP-ATLL |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.484A @ 100kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 732-9449-3 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 65 mOhms |
| Height - Seated (Max): | 1.240" (31.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 4700µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 4700µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 860160278044, use the request quote form to request 860160278044 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 860160278044.The price and lead time for 860160278044 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 860160278044.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
