9110-12 RED
E-Z-Hook
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9110-12 RED with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9110-12 RED with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 9110-12 RED |
|---|---|
| Manufacturer | E-Z-Hook |
| Description | PATCHCORD SQ SOCKET 12" RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.78 | $3.706 | $3.648 | $3.591 | $3.534 | |
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $3.477 | $3.42 | $3.363 | $3.192 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 22 AWG |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 1000VDC (1kV) |
| Temperature Range: | 221°F (105°C) |
| Series: | 9110 |
| Other Names: | 461-1095 9110-12RED 911012RED |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 12.0" (304.80mm) Socket, Square, 0.025" (0.64mm) To Socket, Square, 0.025" (0.64mm) Test Lead 1000VDC (1kV) 1 Lead, Red |
| Current Rating: | 2.5A |
| Contents: | 1 Lead, Red |
| Configuration: | Socket to Socket |
| Cable Length: | 12.0" (304.80mm) |
| 2nd Connector: | Socket, Square, 0.025" (0.64mm) |
| 1st Connector: | Socket, Square, 0.025" (0.64mm) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 9110-12 RED, use the request quote form to request 9110-12 RED pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9110-12 RED.The price and lead time for 9110-12 RED depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 9110-12 RED.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





