92-0235
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 92-0235 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 92-0235 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 92-0235 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT 430V 20A 125W TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.723 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 430V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.75V @ 5V, 14A |
| Test Condition: | - |
| Td (on/off) @ 25°C: | 900ns/6µs |
| Switching Energy: | - |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Power - Max: | 125W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | *IRGB14C40L IRGB14C40L IRGB14C40L-ND SP001512168 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Logic |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 27nC |
| Detailed Description: | IGBT 430V 20A 125W Through Hole TO-220AB |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 20A |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 92-0235, use the request quote form to request 92-0235 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 92-0235.The price and lead time for 92-0235 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 92-0235.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



