9956
ebm-papst Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 9956 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 9956 with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 9956 |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Description | FAN AXIAL 119X25MM 230VAC TERM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $57.30 | $53.30 | $47.97 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $43.973 | $41.308 | $35.978 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 25.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.716 lb (324.77g) |
| Voltage Range: | - |
| Voltage - Rated: | 230VAC |
| Termination: | 2 Terminals |
| Static Pressure: | - |
| Size / Dimension: | Square - 119mm L x 119mm H |
| Series: | 9900 |
| RPM: | 2450 RPM |
| Power (Watts): | 14.00W |
| Other Names: | 381-1079 |
| Operating Temperature: | -40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C) |
| Noise: | 37.0 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Metal |
| Material - Blade: | Metal |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 47500 Hrs @ 40°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | - |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | CE, CSA, UL, VDE |
| Air Flow: | 68.9 CFM (1.93m³/min) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply 9956, use the request quote form to request 9956 pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 9956.The price and lead time for 9956 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 9956.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


