AD5370BCPZ
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD5370BCPZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD5370BCPZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AD5370BCPZ |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | IC DAC 16BIT 40CH SERIAL 64LFCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $104.02 | $98.652 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 9 V ~ 16.5 V, -4.5 V ~ 16.5 V |
| Supplier Device Package: | 64-LFCSP-VQ (9x9) |
| Settling Time: | 30µs |
| Series: | - |
| Reference Type: | External |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 40 |
| Number of Bits: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±4 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 16 Bit Digital to Analog Converter 40 64-LFCSP-VQ (9x9) |
| Data Interface: | SPI, DSP |
| Base Part Number: | AD5370 |
| Architecture: | String DAC |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AD5370BCPZ, use the request quote form to request AD5370BCPZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD5370BCPZ.The price and lead time for AD5370BCPZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD5370BCPZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

