AD637ARZ
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD637ARZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD637ARZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AD637ARZ |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | IC RMS/DC CONV PRECISION 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 47 pcs | 141 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $38.31 | $34.24 | $31.03 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | ±3 V ~ 18 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | RMS to DC Converter 16-SOIC |
| Current - Supply: | 2.2mA |
| Base Part Number: | AD637 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AD637ARZ, use the request quote form to request AD637ARZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD637ARZ.The price and lead time for AD637ARZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD637ARZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


