AD674BBD
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD674BBD with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD674BBD with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AD674BBD |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | IC ADC 12BIT MONO 3OUT 28-CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 13 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $79.56 | $75.455 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | ±11.4 V ~ 16.5 V |
| Supplier Device Package: | 28-CDIP |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | - |
| Reference Type: | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-CDIP (0.600", 15.24mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 2 |
| Number of Bits: | 12 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 28-CDIP |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | ADC |
| Base Part Number: | AD674 |
| Architecture: | SAR |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AD674BBD, use the request quote form to request AD674BBD pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD674BBD.The price and lead time for AD674BBD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD674BBD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


