AD7418ARM
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD7418ARM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD7418ARM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AD7418ARM |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | SENSOR DIGITAL -40C-125C 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | 25°C (-40°C ~ 125°C) |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -40°C ~ 125°C |
| Resolution: | 10 b |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | I²C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Digital, Local -40°C ~ 125°C 10 b 8-MSOP |
| Base Part Number: | AD7418 |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±2°C (±3°C) |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AD7418ARM, use the request quote form to request AD7418ARM pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7418ARM.The price and lead time for AD7418ARM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD7418ARM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


