AD8042AN
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD8042AN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD8042AN with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AD8042AN |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | IC OPAMP VFB 170MHZ RRO 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 3 V ~ 12 V, ±1.5 V ~ 6 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 3mV |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Slew Rate: | 225 V/µs |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP |
| Current - Supply: | 6mA |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Current - Input Bias: | 1.2µA |
| Base Part Number: | AD8042 |
| Amplifier Type: | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth: | 170MHz |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AD8042AN, use the request quote form to request AD8042AN pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD8042AN.The price and lead time for AD8042AN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD8042AN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


