AD96687BP
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD96687BP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AD96687BP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AD96687BP |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | IC COMPARATOR DUAL 2.5NS 20-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | - |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 2mV @ -5.2V, 5V |
| Type: | with Latch |
| Supplier Device Package: | 20-PLCC (9x9) |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | 3.5ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-LCC (J-Lead) |
| Output Type: | Complementary, ECL, Open-Emitter |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator with Latch Complementary, ECL, Open-Emitter 20-PLCC (9x9) |
| Current - Quiescent (Max): | 18mA,36mA |
| Current - Output (Typ): | 30mA |
| Current - Input Bias (Max): | 10µA @ -5.2V,5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | 90dB CMRR, 70dB PSRR |
| Base Part Number: | AD96687 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply AD96687BP, use the request quote form to request AD96687BP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD96687BP.The price and lead time for AD96687BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD96687BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


