ADC08061CIWM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADC08061CIWM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADC08061CIWM with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADC08061CIWM |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC CONVERTER A/D 8BIT 20-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 5V |
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 1.5M |
| Reference Type: | External |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Other Names: | *ADC08061CIWM |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 8 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 20-SOIC |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | ADC08061 |
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADC08061CIWM, use the request quote form to request ADC08061CIWM pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADC08061CIWM.The price and lead time for ADC08061CIWM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADC08061CIWM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

