ADM232AARWZ
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADM232AARWZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADM232AARWZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADM232AARWZ |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | IC TX/RX DUAL RS-232 5V 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 47 pcs | 141 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.94 | $2.497 | $2.164 | |||
| 517 pcs | 1034 pcs | 2538 pcs | |||
| $1.843 | $1.554 | $1.476 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 400mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC |
| Data Rate: | 200kbps |
| Base Part Number: | ADM232 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADM232AARWZ, use the request quote form to request ADM232AARWZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADM232AARWZ.The price and lead time for ADM232AARWZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADM232AARWZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

