ADM238LJRZ
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADM238LJRZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADM238LJRZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADM238LJRZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC TX/RX QUAD RS-232 5VLP 24SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 31 pcs | 124 pcs | 527 pcs | 1023 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.00 | $3.397 | $2.945 | $2.507 | $2.114 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 24-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 650mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 4/4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SOIC |
| Data Rate: | 120Kbps |
| Base Part Number: | ADM238 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADM238LJRZ, use the request quote form to request ADM238LJRZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADM238LJRZ.The price and lead time for ADM238LJRZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADM238LJRZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

