ADM2795EARWZ
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADM2795EARWZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADM2795EARWZ with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADM2795EARWZ |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices |
| Description | IC TXRX 1/1 RS422/RS485 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 47 pcs | 141 pcs | 517 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.60 | $11.10 | $9.78 | $8.70 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 30mV |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 1/1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Half |
| Detailed Description: | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 16-SOIC |
| Data Rate: | 2.5Mbps |
| Base Part Number: | ADM2795 |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADM2795EARWZ, use the request quote form to request ADM2795EARWZ pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADM2795EARWZ.The price and lead time for ADM2795EARWZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADM2795EARWZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

