ADS1178IPAPT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS1178IPAPT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS1178IPAPT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADS1178IPAPT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC ADC 16BIT OCTAL 64-HTQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $19.26 | $17.704 | $14.952 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 1.65 V ~ 1.95 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 5V |
| Supplier Device Package: | 64-HTQFP (10x10) |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 52k |
| Reference Type: | External |
| Ratio - S/H:ADC: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 64-TQFP Exposed Pad |
| Other Names: | 296-22952-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 8 |
| Number of Bits: | 16 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential, Single Ended |
| Features: | Simultaneous Sampling |
| Detailed Description: | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Sigma-Delta 64-HTQFP (10x10) |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | ADC |
| Base Part Number: | ADS1178 |
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADS1178IPAPT, use the request quote form to request ADS1178IPAPT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS1178IPAPT.The price and lead time for ADS1178IPAPT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS1178IPAPT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
