ADS1220IPWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS1220IPWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS1220IPWR with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADS1220IPWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC ADC 24-BIT 2KSPS 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.52 | $7.698 | $6.373 | $5.549 | $4.833 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.3 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.3 V ~ 5.5 V, ±2.5 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 2k |
| Reference Type: | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | 296-39851-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Inputs: | 2, 4 |
| Number of Bits: | 24 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential, Single Ended |
| Features: | PGA, Temperature Sensor |
| Detailed Description: | 24 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | MUX-PGA-ADC |
| Base Part Number: | ADS1220 |
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADS1220IPWR, use the request quote form to request ADS1220IPWR pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS1220IPWR.The price and lead time for ADS1220IPWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS1220IPWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
