ADS5553IPFP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS5553IPFP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS5553IPFP with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADS5553IPFP |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC ADC 14BIT 65MSPS DUAL 80HTQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 96 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $66.18 | $61.213 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package: | 80-HTQFP (12x12) |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 65M |
| Reference Type: | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 80-TQFP Exposed Pad |
| Other Names: | 296-17827 ADS5553IPFPG4 ADS5553IPFPG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 2 |
| Number of Bits: | 14 |
| Number of A/D Converters: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential |
| Features: | Simultaneous Sampling |
| Detailed Description: | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 80-HTQFP (12x12) |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | ADS5553 |
| Architecture: | Pipelined |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADS5553IPFP, use the request quote form to request ADS5553IPFP pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS5553IPFP.The price and lead time for ADS5553IPFP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS5553IPFP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
