ADS7888SDBVT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS7888SDBVT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS7888SDBVT with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADS7888SDBVT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC ADC 8BIT 1.25MSPS SOT23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.62 | $2.35 | $1.889 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.35 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.35 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package: | SOT-23-6 |
| Series: | microPOWER™ |
| Sampling Rate (Per Second): | 1.25M |
| Reference Type: | Supply |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Other Names: | 296-18268-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 8 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Input Type: | Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | ADS7888 |
| Architecture: | SAR |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADS7888SDBVT, use the request quote form to request ADS7888SDBVT pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS7888SDBVT.The price and lead time for ADS7888SDBVT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS7888SDBVT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
