ADS900E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS900E with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS900E with confidence from AtechElec.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ADS900E |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC 10-BIT 20MHZ +3V A/D 28-SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.76 | $11.239 | $9.902 | $8.809 | $8.08 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 3.7 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 3.7 V |
| Supplier Device Package: | 28-SSOP |
| Series: | SpeedPlus™ |
| Sampling Rate (Per Second): | 20M |
| Reference Type: | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Other Names: | ADS900EG4 ADS900EG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 10 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential, Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | ADS900 |
| Architecture: | Pipelined |
| Email: | info@atechelec.com |
Introduce
We can supply ADS900E, use the request quote form to request ADS900E pirce and lead time.Atech Electronics a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS900E.The price and lead time for ADS900E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS900E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
